FLYSTORK.CZ

Chcete se dozvědět zajímavosti o čápech a projektu Flystork?

Sledujte s námi přílet Tondy a Týny, pečování o hnízdo a mladé čápy. I to, jak se mladíci učí létat a chystají se na svůj let do teplých krajin.

  • KRÁSNÝ PTÁK s dlouhým krkem

    Čáp bílý náleží k čeledi čápovitých (Ciconidae), jež zahrnuje 19 druhů, vyznačujících se typickou stavbou těla – dlouhýma nohama, krkem a zobákem a dlouhými a širokými křídly, které umožňují mistrné plachtění. Všichni čápovití mají i podobný způsob života – obývají otevřená stepní prostranství, hnízdí na vyvýšených místech a dlouhým obratným zobákem loví potravu brouzdajíce mělkou vodou nebo kráčejíce po souši.  Většina druhů žije v tropických a subtropických oblastech a čápi, kteří se naučili žít v chladnějších koutech Země – jako je náš čáp bílý – se ke svým příbuzným do teplých krajin vracejí alespoň na zimu.

    Čápi bílí se rádi procházejí otevřenou krajinou v blízkosti řek či rybníků. Dovedou lovit jak žáby a ryby v mělké vodě, tak hraboše na poli. Nepohrdnou ani ještěrkou či hadem, větší larvou hmyzu. Na zimovišti v Africe hodují na velkých hejnech sarančat.
  • RADOST na komíně

    Mít čápa „na komíně“ přináší štěstí a skvělou společnost jednoho z našich nejkrásnějších ptáků. Ovšem čapí hnízdo je obrovská stavba a připravit stabilní základ není zcela snadné. Komín v Třebíči jsme v  roce 2021 nechali zpevnit ocelovými pásy.  

    Čápa bíléhometr vysokého bíločerného krasavce s dlouhým červeným zobákem, nelze přehlédnout. Jeho život je spjat se zemědělskou krajinou, závisí na ohleduplném způsobu hospodaření. Tito krásní ptáci v minulých letech doplatili na úbytek mokřadů a velkých zemědělských změn v krajině. Poslední dobou se však počty čápů mírně zvyšují, především v částech střední a východní Evropy. Děkujeme za to také webkamerám. Lidem není život čápů lhostejný. U nás každoročně zahnízdí přes 800 párů a doufejme, že budou hnízdit i nadále. Ohleduplní a na budoucnost myslící hospodáři sázejí na biologickou ochranu, věší budky pro dravce a sovy, instalují bidýlka, pečlivě promýšlejí osevní plány. A velkými pomocníky jsou i volavky a čápi, kteří hraboše na polích rovněž loví.
  • Bez čápa není jaro

    V Bulharsku je čáp bílý symbolem jara a nového života. Návrat čápů značí, že zima už je pryč a nastává nové, jarní období. Když lidé v Bulharsku poprvé na jaře uvidí čápa, sundávají tradiční náramky “martenitsa,” spletené z bílých a červených provázků, chránící před zlými vlivy v průběhu zimy, věší je na kvetoucí strom a jaro může naplno začít. Při prvním jarním pozorování čápa je dobré mít v kapse minci nebo v ruce chleba, protože to zajišťuje blahobyt po celý zbytek roku. Bulhaři také věří, že dům, na kterém hnízdí čápi nebo vlaštovky, je chráněn před pohromami. Považuje se za veliký hřích, pokud někdo zničí čapí hnízdo nebo vejce, či ublíží mláďatům.

    Zdroj: birdlife.cz

  • Čáp bílý je jedním ze symbolů Arménie

    Čáp bílý je jedním ze symbolů Arménie. V dávných dobách Arméni věřili, že čápi byli ve skutečnosti zemědělci, kteří se dokázali převtělovat v ptáky – čápy bílé – a v jejich podobě přilétali na jaře do Arménie. Na zpáteční cestě se zastavili na vrcholku nejvyšší hory, kde na sebe vzali opět lidskou podobu a rozletěli se do svých zimovišť. V arménských legendách symbolizuje čáp slunce, jaro a poctivost. Na tzv. dračích kamenech, „vishapaqars“, což jsou ohromné kameny vysoké až 5 m, pocházející z 3. tisíciletí před Kristem, jsou vyryti čápi, uctívaní tehdejšími zemědělci. Ti si čápů vždy vážili, protože loví hmyz a hlodavce. Ve středověku dokonce oslavovali 9. březen jako Den čápů.

    Zdroj: birdlife.cz

  • Jak to všechno začalo?

    Projekt Čápi Třebíč vznikl v souladu s novým brandem sportovní prodejny Fly stork v Třebíči. Prodejna je neodmyslitelně spojena s komínem, na kterém se čapí hnízdo nachází již více než 10 let. Fly stork je jedním z největších prodejců cyklistického zboží předních značek v České republice a disponuje velkými skladovými prostory. Plusy prodejny jsou služby spojené s cyklistikou – servis a půjčovna elektrokol, kol.

    Život s těmito tvory nás přiměl k myšlence umístit webkameru, která umožní lidem ze širokého okolí sledovat čápy a jejich mláďata.

    Ve spolupráci s ornitology a ochránci přírody, jsme prošli veškeré informace, které byly nezbytně nutné k tomu, aby nedošlo k narušení a ohrožení života čápů na třebíčském hnízdě. I přes varování, že záběry mohou být pro citlivé jedince neúnosné, jsme se rozhodli začít psát příběh třebíčských čápů. Ukázat lidem, jak příroda funguje v blízkosti jejich obydlí, jak žijí poslové jara, kteří neváhají zdolat dlouhou a nebezpečnou cestu z teplých krajin sem do Třebíče, aby zde každý rok vyvedli nové generace bílých čápů.

    Historky z hnízda jsou vtipné, napínavé, velmi překvapivé a samozřejmě nechybí ani ty smutné až „nervy drásající“. Ze sledování jsme se dozvěděli o těchto krásných tvorech fakta, která jsme netušili. Sledujte čápi s námi.

  • Další ZAJÍMAVOSTI o čápech

  • RYCHLÝ RŮST mladých čápů

    Samice klade tři až pět vajec, které se vylíhnou po měsíci. S prvními náročnými leteckými pokusy začnou mláďata až ve stáří dvou měsíců a zcela se osamostatní ještě o týden či dva déle. Do té doby je starostliví rodiče učí všemu, co budou pro život potřebovat.

    Čápi zcela dospívají až ve třech letech, do „svatby“ se také nijak nehrnou. Poprvé zahnízdí většinou ještě o pár let později. Z toho plyne, že čáp bílý musí mít poměrně dlouhý život – až přes třicet let, jak ukázaly nálezy kroužkovaných jedinců. V zajetí byl zaznamenán dokonce úctyhodný věk 48 let.

  • Jak se daří třebíčským čápům

    V roce 2020, jsme začali, podrobněji, sledovat hnízdo třebíčských čápů. Odkryli jsme zajímavé příběhy a chod čapí domácnosti.

    Jak se dařilo čápům před nainstalováním kamery, kolik měli mladých, a kdy se vraceli z teplých krajin?

     

    Počty mladých, vyvedených čápů:

    2023 – 6 vajec, vyvedena 3 mláďata

    2022 – 5 vajec, vyvedena 3 mláďata

    2021 – 5 vajec, 4 mláďata, vyvedena 2 mláďata

    2020 – 4 vejce, 3 mláďata, vyvedena 2 mláďata

    2019 – vyvedena 2 mláďata

    2018 – vyvedena 2 mláďata

    2017 – 3 mláďata, vyvedena 2 mláďata

    2016 – vyvedeno 5 mláďat

    2015 – vyvedena 3 mláďata

    2014 – vyvedena 3 mláďata

     

    Letos máme na hnízdě nového pána Evžena

    28. března 2024 – návrat Terezky, hnízdo už pár hodin obývá nový čáp Evžen

    8. dubna 2024 – neúspěšný návrat Tondy

     

    Návraty Tondy a Terezky:

    27. března 2023 – první se vrací samec Tonda, 31. března se ve večerních hodinách připojila samička (POZDĚJŠÍ SLEDOVÁNÍ UKAZUJE, ŽE SE NEJEDNALO O TÝNU)

    5. dubna 2023 – k Tondovi se připojuje nová samička, jménem Tereza.

     

    Návraty Toma a Týny:

    7. dubna 2022 – vrací se na hnízdo Týna, po delším čekání na Toma, který se nevrátil, na hnízdo přilétá nový partner Tonda 14. dubna

    1. dubna 2021 – první se vrátila samice Týna, o pár hodin později přilétá Tom

    20. března 2020 – první se vrátil Tom, Týna se k němu přidává až 6. dubna

    2019 – 9. března

    2018 – 21. března

    2017 – 28. března

    2016 – 31. března

    2015 – 24. března

Hlavní partner

Partneři projektu

K-system.CZ, s.r.o.
U Kuchyňky 180/2
674 01 Třebíč

Tel.: +420 568 841 142
Email: zuzana.mareckova@flystork.cz
Web: www.capitrebic.cz

Podpořte jednoduše naše aktivity pro Vás! Sdílejte tlačítky na sociálních sítích, abyste podpořili naše vzrušující novinky a exkluzivní obsah.
Powered by K-system
Copyright K-system 2024